Kaczka lub gęś

Wydrukuj przepis

Przepis na 4 osoby

Składniki:

1 kaczka lub gęś Oliwa z oliwek Sól i pieprz Jedna tacka ze zrębkami do wędzenia na grillu nr 1 Równiny pływowe, nr 3 Dolina, nr 5 Łąka, nr 9 Wiejska zieleń, nr 10 Las.
Składniki poniżej można pominąć:
Wino/piwo Tymianek Ziele angielskie Goździki Jagody jałowca Liść laurowy Całe ziarnka pieprzu Sos: Sos z tacki do obciekania. ½ butelki czerwonego wina, ewentualnie ciemne piwo lub cydr. Zewnętrzne części skrzydeł gęsi/kaczki. Kostka tłuszczu roślinnego. Podroby, żołądek i szyjka. 1 przekrojona marchew. 1/4 selera korzeniowego. 1 duża posiekana cebula, 1 przekrojony por. 4 ząbki czosnku

Jak to zrobić:

Rozpal wypełniony starter do grilla.

Oczyść ptaka i wytrzyj go wewnątrz i na zewnątrz.

Odetnij warstwy tłuszczu i odłóż na bok (tłuszcz wokół dolnej części ptaka).

Odetnij zewnętrzną część końcówek skrzydeł, odłóż razem z podrobami i szyjką. Te części zostaną wykorzystane do przygotowania sosu.

Posmaruj ptaka oliwą z oliwek i dobrze przypraw grubą solą kuchenną i pieprzem, zarówno od środka, jak i od zewnątrz.

Przywiąż udka i skrzydełka do korpusu.

Umieść węgle po obu stronach grilla. Usuń folię z tacki ze zrębkami do wędzenia na grillu i umieść tackę z boku bezpośrednio na węglach. Aby uzyskać dodatkowy aromat dymu, możesz umieścić jedną tackę z każdego boku.

Umieść ptaka na środku rusztu wraz z tacką do ociekania położoną dnem do góry i drugą na wierzchu zawierającą kroplę czerwonego wina/piwa, wodę i zioła takie jak tymianek, ziele angielskie i jagody jałowca.

Przykryj grill pokrywą. Gdy zacznie dymić, zasuń zasuwę w 2/3.

Gdy dym przestanie się wydobywać, usuń tackę ze zrębkami do wędzenia.

Kaczka lub gęś grilluje się 20 minut na każde pół kilograma. Podstawowa temperatura powinna wynosić około 75oC.

Jak przygotować sos:

Stop tłuszcz roślinny w garnku i smaż mięso i podroby, aż zmienią kolor na złocisty. Usuń tłuszcz i przysmaż warzywa, aż będą złociste. Z powrotem włóż mięso i podroby do garnka, dodaj wino, piwo lub cydr; pozwól, żeby alkohol wyparował. Do zrobienia sosu możesz też użyć samego czerwonego wina. Dodaj sos z tacki do obciekania, przyprawy i sól.

Gotuj na wolnym ogniu przez 3 – 4 godziny.

Przesiej sos i w razie potrzeby odparuj trochę płynu, żeby miał bardziej intensywny smak. Teraz możesz dodać trochę skrobi kukurydzianej lub zrób tradycyjny sos na zasmażce korzystając z bulionu zmieszanego z mąką. Dopraw sos śmietaną według gustu.